Sortiment

Veterinární léčiva

Veterinární přípravky

     V naší Lékárně máme širokou nabídku veterinárních preparátů pro psy i kočky (např.kloubní preparáty Arthronis canis: www.woykoff.com a Hyalgel dog)

     Jelikož jsou psi i kočky častými hostiteli blech a klíšťat, pro zvíře to může znamet, že z pouhé mrzutosti se může vyvinout nebezpečné onemocnění!

Mezi nejčastější přenašeče, které způsobují i závažná onemocnění patří:

 

Zevní parazité

Blechy

- sají krev, hlavně štěňatům mohou způsobit chudokrevnost až smrt
- způsobují alergie, projevuje se svěděním a vypadáváním srsti, záněty kůže
- přenášejí nemoci ( bakteriálního původu)- např. mor
- přenášejí tasemnici psí

Klíšťata

- přenášejí: lymskou boreliozu, postihuje psy, ale při manipulaci s klíštětem se může nakazit i člověk       
- klíšťovou encefalitidu
- nebezpečná pro člověka
- mohou způsobit: tzv. klíšťovou obrnu, produkce toxinu způsobí psovi nejdříve obrnu zadních končetin, která může vyústit až do celkové obrny a zástavy dýchání
Proto bychom měli pravidelně používat ektoparazitika,   které slouží jak k běžnému ošetření srsti, tak i k ochraně proti opakovanému napadení parazity.
           např. Arpalit neo (šampon, spray...)           
                                            www.arpalit.cz
                          Frontline (spot on, spray)
                                               www.merial.cz
                          Klitix, Bolfo obojky , Advantix spot on     
                                                www.bayer-veterina.cz

Vnitřní parazité

Škrkavka psí (kočičí)

-štěňata mohou být larvami škrkavek napadána již v děloze, popřípadě se mohou nakazit mlékem   feny, či zralými larvami škrkavek. Koťata se rodí bez parazitů a poprvé se nakazí až pitím mléka od matky.
-starší věkové kategorie psů i koček se nakazí kdekoliv ve venkovním prostředím(pozřením infekčních vajíček)
     Jedna dospělá samice škrkavky vylučuje denně až 200 000 vajíček. Vajíčka se dostávají do prostředí s trusem, ale infekčními se stávají zhruba za 14dní. Čerstvý trus neobsahuje infekce schopná vajíčka. Vajíčka jsou ve vnějším prostředí extrémně odolná a jsou infekce schopná i několik let.
     Prakticky všechny lokality, kde kálejí neodčervení psi a kočky, jsou zamořeny vajíčky škrkavek!
Projevy nakažení u člověka: larvální toxokaróza

forma:

-orgánová,oční a smíšená: z vajíček škrkavek se ve střevě člověka vylíhnou larvy, které proniknou střevní stěnou do cév. Touto cestou putují do jater, kde způsobují svým aktivním pohybem mechanické poškození. Z jater se dostávají do plic a pak prakticky do celého těla s nejčastějším výskytem larev v oku, mozku a svalech. V lidském těle můžou larvy zůstat životaschopné a pohyblivé i několik let.
     Závažnost onemocnění je odvislá od počtu pozřených vajíček a počtu migrujících larev a imunitním stavu postiženého jedince. Onemocnění se projevuje: zvracením, průjmem, bolestmi břicha, teplotami, únavou kloubů a svalů, kožní vyrážkou a zvětšením mízních uzlin. Většina nakažených, ale netrpí vážnými zdravotními problémy. Onemocnění je prokázáno na základě vyšetření krve u osob všech věkových kategorií.
     K nakažení dochází pouze pozřením infekčních vajíček (u malých dětí např. pojídání hlíny nebo sníženou hygienou: olizování prstů, předmětů znečištěnou půdou, nebo konzumací potravy neumytýma rukama, nedostatečně omytá zelenina a ovoce)


Měchovec psí

     V našem klimatickém pásmu je méně častým parazitem vyskytujícím se pouze na místech teplejších a vlhkých. Nákazu způsobují larvy, které se vyvinou z vajíčka jenom za příznivých podmínek prostředí. Psi se nakazí aktivním proniknutím larev přes neporušenou kůži nebo jejich pozřením. Štěňata jsou napadána také v děloze a po narození se mohou nakazit pitím mléka od feny.

Projevy nakažení u lidí:
Larva z prostředí pronikne neporušenou kůží a ve většině případů dále putuje pokožkou. Místo je zarudlé, zanícené a bolestivé. Tyto příznaky většinou odezní samy po několika týdnech nebo měsících. Možná je i léčba.

Způsob nákazy:
Lidé jsou touto larvou napadání zejména při chůzi naboso po substrátech obsahujícího parazita. Písečné pláže, ale také pískoviště jsou ideálním prostředím pro nakažení.


Tasemnice psí

     Je nejčastější tasemnicí psů i koček. Zvířata se nakazí pozřením blechy, která je nositelem larválního stadia tasemnice.

Projevy nakažení u lidí:
Člověk se nakazí pozřením larválního stadia tasemnice psí, které se ve střevě vyvine v dospělou  tasemnici produkující vajíčka. Tato nákaza může u lidí probíhat bezpříznakově nebo s bolestmi až křečemi v břiše, zvracením a průjmem. Ve stolici také mohou být nalezena vajíčka tasemnice.
Léčba je bezproblémová.

Způsob nákazy:
Člověk se touto psí tasemnicí nakazí při náhodném pozření blechy. Možný je i způsob nakažení nepřímo: psovi či kočce ulpí blecha nebo její část s parazitem na tlamě. Pak olizováním člověka na něj mohou přenést i tasemnici.

Tasemnice liščí

     Dospělá tasemnice parazituje ve střevě psů, koček, lišek a vlků. Larvální stadium tasemnice parazituje ve vnitřních orgánech celé řady zvířat a někdy i člověka, kteří se nakazili pozřením vajíček z prostředí. Psi a kočky se nakazí pozřením mezihostitelů tasemnic (např. hlodavců).

Jaké nemoci způsobují lidem:
Z polknutého vajíčka tasemnice se vyvine larva, která pronikne střevem, putuje tkáněmi a usídlí se nejčastěji v játrech, kde vytvoří cystu. V játrech, plicích a jiných orgánech larvální stadium tasemnice pomalu roste a způsobenými potížemi může připomínat růst nádoru. Pro zničení těchto cyst je často nezbytná operace.
 
Jak se nakazí člověk:
Člověk je mezihostitelem tasemnice, nakazí se pozřením vajíček. K tomu dojde nejčastěji při práci se zamořenou půdou a při nedostatečné hygieně rukou. Zdrojem nákazy může být ovoce a zelenina rostoucí na zamořené půdě.

Prevence:
Proto základním řešením před napadením parazity je pravidelné odčervování a odblešování!!!

Mezi anatiparazitika , které nabízíme v naší Lékárně patří především:
  Drontal Plus pro psy a  Drontal tablety pro kočky  www.bayer-veterina.cz
  Lopatol 100 a Lopatol 500 pro psy , Banminth pasta pro psy a Banminth Katze – pasta pro kočky

Odčervovací schéma:
  Psi:       2.,4.,8.,12. týden, 4.,5.,6.měsíc věku psa a dále preventivní odčervení každé 3 měsíce!

  Kočky: 4.,8.,12.týden a 4.,5.,6.,9.,12. měsíc věku kočky a dále preventivní odčervení každé 3 měsíce!

Corazón

Corazon

Sledujte nás

Copyright © 2017-2021 Ábrányi spol. s r.o. Všechna práva vyhrazena.